
Rovigo Chandelier
The Rovigo Chandelier features a wrought iron frame paired with recycled glass discs, creating a distinctive flowing design that enhances any space. Its silver leaf finish reflects light beautifully, adding subtle elegance when illuminated. The uniform shapes and clean edges of the glass discs contribute to a contemporary aesthetic, making this chandelier a sophisticated centerpiece for modern interiors.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,789.00
-65%$1,789.00
$626.15More Images








Rovigo Chandelier
The Rovigo Chandelier features a wrought iron frame paired with recycled glass discs, creating a distinctive flowing design that enhances any space. Its silver leaf finish reflects light beautifully, adding subtle elegance when illuminated. The uniform shapes and clean edges of the glass discs contribute to a contemporary aesthetic, making this chandelier a sophisticated centerpiece for modern interiors.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Rovigo Chandelier features a wrought iron frame paired with recycled glass discs, creating a distinctive flowing design that enhances any space. Its silver leaf finish reflects light beautifully, adding subtle elegance when illuminated. The uniform shapes and clean edges of the glass discs contribute to a contemporary aesthetic, making this chandelier a sophisticated centerpiece for modern interiors.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























