
Salinas Modern Brass Chandelier - (Antique Brass Finish | Black Finish | Matte Glass)
Chandelier Salinas will illuminate your living or dining room with its Mid-Century Modern design and elegant look. This ceiling lamp with brass finish is not only striking but also very practical due to its 5 bowl-shaped lampshades that can be tilted to direct the light. They let the light shine through a matte glass centre in a special, decorative way.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass |
| Finish | Antique Brass Finish | Black Finish |
| Glass Type | Matte Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
-
More Images



Salinas Modern Brass Chandelier - (Antique Brass Finish | Black Finish | Matte Glass)
Chandelier Salinas will illuminate your living or dining room with its Mid-Century Modern design and elegant look. This ceiling lamp with brass finish is not only striking but also very practical due to its 5 bowl-shaped lampshades that can be tilted to direct the light. They let the light shine through a matte glass centre in a special, decorative way.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass |
| Finish | Antique Brass Finish | Black Finish |
| Glass Type | Matte Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
-
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chandelier Salinas will illuminate your living or dining room with its Mid-Century Modern design and elegant look. This ceiling lamp with brass finish is not only striking but also very practical due to its 5 bowl-shaped lampshades that can be tilted to direct the light. They let the light shine through a matte glass centre in a special, decorative way.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass |
| Finish | Antique Brass Finish | Black Finish |
| Glass Type | Matte Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
-























