
Simone Sputnik Bubble Pendant
A glass ball pendant light that's perfect for any contemporary apartment. This sputnik ceiling light features delicate clear glass globes that balance along the satin brass edges of a spike light. Each glass ball chandelier arm swivels, allowing for a semi-adjustable configuration. This mid-size Sputnik pendant light will light up any contemporary style home for a perfect living room light fixture! Sputnik ceiling lights add a modern and contemporary feel. This Brass and glass chandelier combined with the mid-century stardust style makes it an eye-catching lighting.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,299.00
-65%$1,299.00
$454.65More Images






Simone Sputnik Bubble Pendant
A glass ball pendant light that's perfect for any contemporary apartment. This sputnik ceiling light features delicate clear glass globes that balance along the satin brass edges of a spike light. Each glass ball chandelier arm swivels, allowing for a semi-adjustable configuration. This mid-size Sputnik pendant light will light up any contemporary style home for a perfect living room light fixture! Sputnik ceiling lights add a modern and contemporary feel. This Brass and glass chandelier combined with the mid-century stardust style makes it an eye-catching lighting.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A glass ball pendant light that's perfect for any contemporary apartment. This sputnik ceiling light features delicate clear glass globes that balance along the satin brass edges of a spike light. Each glass ball chandelier arm swivels, allowing for a semi-adjustable configuration. This mid-size Sputnik pendant light will light up any contemporary style home for a perfect living room light fixture! Sputnik ceiling lights add a modern and contemporary feel. This Brass and glass chandelier combined with the mid-century stardust style makes it an eye-catching lighting.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























