
Six Asymmetrical Arms Wall Sconce and Ceiling Lamp in Brass and Alabaster
The Six Asymmetrical Arms Wall Sconce/Ceiling Lamp combines a sculptural brass hub with six offset arms, each ending in a hand-carved alabaster globe that glows with a warm, clouded light. The irregular radial layout feels modern and dynamic while staying refined, making it a striking focal point over a dining table, in a living room, or as large-scale wall art. Dimmable with compatible components; available in custom sizes and finishes to suit your space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
More Images








Six Asymmetrical Arms Wall Sconce and Ceiling Lamp in Brass and Alabaster
The Six Asymmetrical Arms Wall Sconce/Ceiling Lamp combines a sculptural brass hub with six offset arms, each ending in a hand-carved alabaster globe that glows with a warm, clouded light. The irregular radial layout feels modern and dynamic while staying refined, making it a striking focal point over a dining table, in a living room, or as large-scale wall art. Dimmable with compatible components; available in custom sizes and finishes to suit your space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Six Asymmetrical Arms Wall Sconce/Ceiling Lamp combines a sculptural brass hub with six offset arms, each ending in a hand-carved alabaster globe that glows with a warm, clouded light. The irregular radial layout feels modern and dynamic while staying refined, making it a striking focal point over a dining table, in a living room, or as large-scale wall art. Dimmable with compatible components; available in custom sizes and finishes to suit your space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us





















