
Skye Tiered Floor Lamp
This Skye Tiered Floor Lamp, Illuminate your home with the stunning glow of the Skye Tiered Floor Lamp. Rectangular shell tiles are suspended in layers, and each shell is translucent to allow light to filter through. Our Floor Lamp showcases the shells to stunning effect, casting an ambient, pearlescent glow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Material: Natural shell, Iron, Metal |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E26 bulbs |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Size
- Size: Dia 38cm x H 155cm / ∅ 15″ x H 61″

Original: $800.00
-65%$800.00
$280.00More Images



































Skye Tiered Floor Lamp
This Skye Tiered Floor Lamp, Illuminate your home with the stunning glow of the Skye Tiered Floor Lamp. Rectangular shell tiles are suspended in layers, and each shell is translucent to allow light to filter through. Our Floor Lamp showcases the shells to stunning effect, casting an ambient, pearlescent glow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Material: Natural shell, Iron, Metal |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E26 bulbs |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Size
- Size: Dia 38cm x H 155cm / ∅ 15″ x H 61″

Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Skye Tiered Floor Lamp, Illuminate your home with the stunning glow of the Skye Tiered Floor Lamp. Rectangular shell tiles are suspended in layers, and each shell is translucent to allow light to filter through. Our Floor Lamp showcases the shells to stunning effect, casting an ambient, pearlescent glow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Material: Natural shell, Iron, Metal |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E26 bulbs |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Size
- Size: Dia 38cm x H 155cm / ∅ 15″ x H 61″
























