
Small Vicenza Sputnik Light
The Small Vincenza Sputnik Light. Infuse your space with a splash of flair with this eye-catching sputnik light, offered in vivid green or pink glass hues. Drawing inspiration from the delicate form of a dandelion, this distinctive piece exudes sophistication and allure.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 LED bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images












Small Vicenza Sputnik Light
The Small Vincenza Sputnik Light. Infuse your space with a splash of flair with this eye-catching sputnik light, offered in vivid green or pink glass hues. Drawing inspiration from the delicate form of a dandelion, this distinctive piece exudes sophistication and allure.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 LED bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Small Vincenza Sputnik Light. Infuse your space with a splash of flair with this eye-catching sputnik light, offered in vivid green or pink glass hues. Drawing inspiration from the delicate form of a dandelion, this distinctive piece exudes sophistication and allure.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 LED bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























