
Smoke Gray Empire Chandelier
Striking a perfect balance between elegance and edge, the Hermanlamps Smoke Gray Crystal Empire Chandelier brings refined drama to any room. Featuring layered tiers of hand-cut smoke gray crystal prisms, this chandelier forms an inverted pyramid silhouette that captivates from every angle. The muted gray tones offer a modern twist on classic opulence, while the gold-finished frame and fabric-wrapped suspension cord add warmth and contrast. Ideal for grand foyers, staircases, or contemporary dining areas, this piece is both bold and timeless.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulb or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,580.00
-65%$2,580.00
$903.00More Images









Smoke Gray Empire Chandelier
Striking a perfect balance between elegance and edge, the Hermanlamps Smoke Gray Crystal Empire Chandelier brings refined drama to any room. Featuring layered tiers of hand-cut smoke gray crystal prisms, this chandelier forms an inverted pyramid silhouette that captivates from every angle. The muted gray tones offer a modern twist on classic opulence, while the gold-finished frame and fabric-wrapped suspension cord add warmth and contrast. Ideal for grand foyers, staircases, or contemporary dining areas, this piece is both bold and timeless.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulb or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Striking a perfect balance between elegance and edge, the Hermanlamps Smoke Gray Crystal Empire Chandelier brings refined drama to any room. Featuring layered tiers of hand-cut smoke gray crystal prisms, this chandelier forms an inverted pyramid silhouette that captivates from every angle. The muted gray tones offer a modern twist on classic opulence, while the gold-finished frame and fabric-wrapped suspension cord add warmth and contrast. Ideal for grand foyers, staircases, or contemporary dining areas, this piece is both bold and timeless.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulb or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























