
Solitude Quartz Round Chandelier 24" 38"
The Solitude Round Chandelier 24" 38" brings contemporary elegance to any space. Featuring a striking crystal design, it illuminates with style and sophistication, making it the perfect statement piece for modern interiors.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Optic haze crystal composed of natural quartz gemstone |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8/18 |
| Light Source | LED (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images



Solitude Quartz Round Chandelier 24" 38"
The Solitude Round Chandelier 24" 38" brings contemporary elegance to any space. Featuring a striking crystal design, it illuminates with style and sophistication, making it the perfect statement piece for modern interiors.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Optic haze crystal composed of natural quartz gemstone |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8/18 |
| Light Source | LED (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Solitude Round Chandelier 24" 38" brings contemporary elegance to any space. Featuring a striking crystal design, it illuminates with style and sophistication, making it the perfect statement piece for modern interiors.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Optic haze crystal composed of natural quartz gemstone |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8/18 |
| Light Source | LED (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























