
Soltaire 3-Light Pendant
Featuring adjustable black PVC cords cascading into integrated LED lights handcrafted from seeded glass, our Soltaire Lighting Collection mimics the look of a fallen raindrop.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Bronze |
| Glass Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | Integrated 20-watt LED bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $488.00
-65%$488.00
$170.80More Images














Soltaire 3-Light Pendant
Featuring adjustable black PVC cords cascading into integrated LED lights handcrafted from seeded glass, our Soltaire Lighting Collection mimics the look of a fallen raindrop.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Bronze |
| Glass Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | Integrated 20-watt LED bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Featuring adjustable black PVC cords cascading into integrated LED lights handcrafted from seeded glass, our Soltaire Lighting Collection mimics the look of a fallen raindrop.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Bronze |
| Glass Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | Integrated 20-watt LED bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























