
Soltaire Wall Sconce
Featuring adjustable black PVC cords cascading into integrated LED lights handcrafted from seeded glass, our Soltaire Lighting Collection mimics the look of a fallen raindrop.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Bronze, Nickel |
| Glass Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 4-watt dimmable LED bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $243.00
-65%$243.00
$85.05More Images




















Soltaire Wall Sconce
Featuring adjustable black PVC cords cascading into integrated LED lights handcrafted from seeded glass, our Soltaire Lighting Collection mimics the look of a fallen raindrop.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Bronze, Nickel |
| Glass Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 4-watt dimmable LED bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Featuring adjustable black PVC cords cascading into integrated LED lights handcrafted from seeded glass, our Soltaire Lighting Collection mimics the look of a fallen raindrop.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass, Bronze, Nickel |
| Glass Color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 4-watt dimmable LED bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























