
Sorrento Murano Chandelier 35"
The Sorrento Murano chandelier, a beautiful made to order chandelier formed of delicate hand blown glass polyhedrons, each bolted to a cylindrical frame and crafted from Murano glass in Italy.
All of our Murano glass chandeliers can be customised in various colours, finishes and sizes to suit your design requirements, please contact us for more information at [email protected]
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano Glass |
| Finish | Nickel |
| Color | Amber |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,540.00
-65%$2,540.00
$889.00More Images








Sorrento Murano Chandelier 35"
The Sorrento Murano chandelier, a beautiful made to order chandelier formed of delicate hand blown glass polyhedrons, each bolted to a cylindrical frame and crafted from Murano glass in Italy.
All of our Murano glass chandeliers can be customised in various colours, finishes and sizes to suit your design requirements, please contact us for more information at [email protected]
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano Glass |
| Finish | Nickel |
| Color | Amber |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Sorrento Murano chandelier, a beautiful made to order chandelier formed of delicate hand blown glass polyhedrons, each bolted to a cylindrical frame and crafted from Murano glass in Italy.
All of our Murano glass chandeliers can be customised in various colours, finishes and sizes to suit your design requirements, please contact us for more information at [email protected]
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano Glass |
| Finish | Nickel |
| Color | Amber |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























