![Sparta Modern Chandelier[S/L]](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/sparta-modern-chandeliers-l-1.jpg)
Sparta Modern Chandelier[S/L]
Spartans were renowned for their strength and simplicity. Sparta is bold, with javelins of icy hand-poured glass puncturing the air in every which way. It’s a stunning display of bursting energy frozen in motion.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Clear Glass |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12/18 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $3,590.00
-65%$3,590.00
$1,256.50More Images
![Sparta Modern Chandelier[S/L] - Image 2](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/sparta-modern-chandeliers-l-2.jpg)
![Sparta Modern Chandelier[S/L] - Image 3](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/sparta-modern-chandeliers-l-3.jpg)
![Sparta Modern Chandelier[S/L] - Image 4](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/sparta-modern-chandeliers-l-4.jpg)
![Sparta Modern Chandelier[S/L] - Image 5](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/sparta-modern-chandeliers-l-5.jpg)
![Sparta Modern Chandelier[S/L] - Image 6](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/sparta-modern-chandeliers-l-6.jpg)
![Sparta Modern Chandelier[S/L] - Image 7](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/sparta-modern-chandeliers-l-7.jpg)
Sparta Modern Chandelier[S/L]
Spartans were renowned for their strength and simplicity. Sparta is bold, with javelins of icy hand-poured glass puncturing the air in every which way. It’s a stunning display of bursting energy frozen in motion.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Clear Glass |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12/18 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spartans were renowned for their strength and simplicity. Sparta is bold, with javelins of icy hand-poured glass puncturing the air in every which way. It’s a stunning display of bursting energy frozen in motion.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Clear Glass |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12/18 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























