
Table Lamp Châtel
Create a glamorous and natural aesthetic in your home with the Châtel Table Lamp.
Sure to be a functional focal point in your home, the Châtel features a cylindrical base highlighted by a bronze finish. A natural alabaster shade increases the heavyweight appeal of this piece. Alabaster is a natural material and each piece differs in color, opacity and veining.
| General info | Bronze highlight finish | alabaster |
|---|---|
| Extra info | Alabaster is a natural material, each piece differs in color, opacity and veining |
| Lamp holder | E26 |
| Lamp holder qty | 1 |
| Light bulbs included | Included |
| Voltage | 110 Volt |
| Plug type | B - Male Edison plug |
| Shade dimensions | ø 39,5 cm |
| Indoor/outdoor | Indoor use/dry locations only |
Original: $2,655.00
-65%$2,655.00
$929.25More Images



Table Lamp Châtel
Create a glamorous and natural aesthetic in your home with the Châtel Table Lamp.
Sure to be a functional focal point in your home, the Châtel features a cylindrical base highlighted by a bronze finish. A natural alabaster shade increases the heavyweight appeal of this piece. Alabaster is a natural material and each piece differs in color, opacity and veining.
| General info | Bronze highlight finish | alabaster |
|---|---|
| Extra info | Alabaster is a natural material, each piece differs in color, opacity and veining |
| Lamp holder | E26 |
| Lamp holder qty | 1 |
| Light bulbs included | Included |
| Voltage | 110 Volt |
| Plug type | B - Male Edison plug |
| Shade dimensions | ø 39,5 cm |
| Indoor/outdoor | Indoor use/dry locations only |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Create a glamorous and natural aesthetic in your home with the Châtel Table Lamp.
Sure to be a functional focal point in your home, the Châtel features a cylindrical base highlighted by a bronze finish. A natural alabaster shade increases the heavyweight appeal of this piece. Alabaster is a natural material and each piece differs in color, opacity and veining.
| General info | Bronze highlight finish | alabaster |
|---|---|
| Extra info | Alabaster is a natural material, each piece differs in color, opacity and veining |
| Lamp holder | E26 |
| Lamp holder qty | 1 |
| Light bulbs included | Included |
| Voltage | 110 Volt |
| Plug type | B - Male Edison plug |
| Shade dimensions | ø 39,5 cm |
| Indoor/outdoor | Indoor use/dry locations only |























