
The Double Monza Chandelier – 2 Sizes Available
The stunning double Monza chandelier features an upper and lower tier of clear glass tubes in a drum formation. Each glass tube is individually placed to disperse a soft warmth and ambience to any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Clear Glass, Iron |
| Available Colours | Clear |
| Frame Finish | Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $855.00
-65%$855.00
$299.25More Images















The Double Monza Chandelier – 2 Sizes Available
The stunning double Monza chandelier features an upper and lower tier of clear glass tubes in a drum formation. Each glass tube is individually placed to disperse a soft warmth and ambience to any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Clear Glass, Iron |
| Available Colours | Clear |
| Frame Finish | Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The stunning double Monza chandelier features an upper and lower tier of clear glass tubes in a drum formation. Each glass tube is individually placed to disperse a soft warmth and ambience to any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Clear Glass, Iron |
| Available Colours | Clear |
| Frame Finish | Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























