
The Waldorf Chandelier - 3 Sizes Available
A beautiful Art Deco inspired chandelier formed of tiers of clear glass rods and sleek metalwork in a satin brass finish.
The Waldorf chandelier is available in 3 sizes. The small Waldorf features 4 tiers, the medium features 5 tiers and the largest has 6.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano Glass |
| Finish | Brass |
| Glass Color | Transparent |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7/10/16 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $695.00
-65%$695.00
$243.25More Images











The Waldorf Chandelier - 3 Sizes Available
A beautiful Art Deco inspired chandelier formed of tiers of clear glass rods and sleek metalwork in a satin brass finish.
The Waldorf chandelier is available in 3 sizes. The small Waldorf features 4 tiers, the medium features 5 tiers and the largest has 6.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano Glass |
| Finish | Brass |
| Glass Color | Transparent |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7/10/16 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A beautiful Art Deco inspired chandelier formed of tiers of clear glass rods and sleek metalwork in a satin brass finish.
The Waldorf chandelier is available in 3 sizes. The small Waldorf features 4 tiers, the medium features 5 tiers and the largest has 6.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano Glass |
| Finish | Brass |
| Glass Color | Transparent |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7/10/16 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























