
The White Moscow Chandelier
For a striking modernist chandelier, the Moscow design is an ideal choice. It features six frosted glass disks that gently diffuse light, framed in brass and extending diagonally from sleek white iron spokes. Blending industrial simplicity with adjustable length, it suits homes with lower ceilings. This bold Sputnik-style pendant adds elegance to kitchens, living rooms, or dining areas.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Brass, White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | Max. 40W E14 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $525.00
-65%$525.00
$183.75More Images








The White Moscow Chandelier
For a striking modernist chandelier, the Moscow design is an ideal choice. It features six frosted glass disks that gently diffuse light, framed in brass and extending diagonally from sleek white iron spokes. Blending industrial simplicity with adjustable length, it suits homes with lower ceilings. This bold Sputnik-style pendant adds elegance to kitchens, living rooms, or dining areas.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Brass, White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | Max. 40W E14 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
For a striking modernist chandelier, the Moscow design is an ideal choice. It features six frosted glass disks that gently diffuse light, framed in brass and extending diagonally from sleek white iron spokes. Blending industrial simplicity with adjustable length, it suits homes with lower ceilings. This bold Sputnik-style pendant adds elegance to kitchens, living rooms, or dining areas.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Brass, White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | Max. 40W E14 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























