
Tilda Alabaster Chandelier 21" 36"
This rustically refined chandelier instantly transforms a space. The multi-tiered form features wooden dowels on curved and pliable iron arms. During installation, please ensure that all bulbs are not touching the dowels. If they are, gently press the arm one inch away from bulb to allow heat to properly disperse. Additional chain available. Finish will vary.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 15/30 |
| Light Source | 10-watt max T3 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,890.00
-65%$3,890.00
$1,361.50More Images
















Tilda Alabaster Chandelier 21" 36"
This rustically refined chandelier instantly transforms a space. The multi-tiered form features wooden dowels on curved and pliable iron arms. During installation, please ensure that all bulbs are not touching the dowels. If they are, gently press the arm one inch away from bulb to allow heat to properly disperse. Additional chain available. Finish will vary.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 15/30 |
| Light Source | 10-watt max T3 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This rustically refined chandelier instantly transforms a space. The multi-tiered form features wooden dowels on curved and pliable iron arms. During installation, please ensure that all bulbs are not touching the dowels. If they are, gently press the arm one inch away from bulb to allow heat to properly disperse. Additional chain available. Finish will vary.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 15/30 |
| Light Source | 10-watt max T3 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























