
Tortora Modern Brass Chandelier
Create a retro-chic focal point in your living space with the Tortora Chandelier. This asymmetrical interpretation of Mid-Century Modern designer lighting instantly elevates your room! It features an antique brass finish and 12 white glass globes.
Product Specifications:
Width: 48" (122 cm)
Height: 27.2" (69 cm)
Adjustable Rods: 11.8", 19.7" & 27.6" (30 cm, 50 cm & 70 cm)
Weight: 26.5 lbs (12 kg)
Required Lamp: 12 x E27 (Max 40W)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Antique Brass Finish w/ White Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $2,350.00
-65%$2,350.00
$822.50More Images




Tortora Modern Brass Chandelier
Create a retro-chic focal point in your living space with the Tortora Chandelier. This asymmetrical interpretation of Mid-Century Modern designer lighting instantly elevates your room! It features an antique brass finish and 12 white glass globes.
Product Specifications:
Width: 48" (122 cm)
Height: 27.2" (69 cm)
Adjustable Rods: 11.8", 19.7" & 27.6" (30 cm, 50 cm & 70 cm)
Weight: 26.5 lbs (12 kg)
Required Lamp: 12 x E27 (Max 40W)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Antique Brass Finish w/ White Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Create a retro-chic focal point in your living space with the Tortora Chandelier. This asymmetrical interpretation of Mid-Century Modern designer lighting instantly elevates your room! It features an antique brass finish and 12 white glass globes.
Product Specifications:
Width: 48" (122 cm)
Height: 27.2" (69 cm)
Adjustable Rods: 11.8", 19.7" & 27.6" (30 cm, 50 cm & 70 cm)
Weight: 26.5 lbs (12 kg)
Required Lamp: 12 x E27 (Max 40W)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Antique Brass Finish w/ White Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























