
Tree Branch Chandelier Pendant Lighting Round Ceiling Light 31.5" D
Art Decor Chandeliers, Modern Gold Crystal Chandeliers adopt the shape of money tree,hand-crafted branches with stunning crystals leaves.Idea for home style of luxury,contemporary,modern,mid-century. Gold Chandelier Lighting is pretty great for dinning room,living room, wedding hall,entryway, foyer, hallway, bar,banquet hallway,restaurant, 2 story loft,restaurant,girls bedroom,hotel
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images





Tree Branch Chandelier Pendant Lighting Round Ceiling Light 31.5" D
Art Decor Chandeliers, Modern Gold Crystal Chandeliers adopt the shape of money tree,hand-crafted branches with stunning crystals leaves.Idea for home style of luxury,contemporary,modern,mid-century. Gold Chandelier Lighting is pretty great for dinning room,living room, wedding hall,entryway, foyer, hallway, bar,banquet hallway,restaurant, 2 story loft,restaurant,girls bedroom,hotel
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Art Decor Chandeliers, Modern Gold Crystal Chandeliers adopt the shape of money tree,hand-crafted branches with stunning crystals leaves.Idea for home style of luxury,contemporary,modern,mid-century. Gold Chandelier Lighting is pretty great for dinning room,living room, wedding hall,entryway, foyer, hallway, bar,banquet hallway,restaurant, 2 story loft,restaurant,girls bedroom,hotel
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























