
Leek Gold Crystal Branch Chandelier 24"D
Hand-crafted tree branches, Hanging sparkling crystals leaves, like ice tree after snow. Well fit with home design of luxury, contemporary, modern, mid-century, french empire. Pretty great for 2 story loft, villa, wedding hall, living room, entryway, foyer, banquet hallway, staircase, girls bedroom, Kitchen dinning room, restaurant, hotel lobby.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Crystal color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12*5W Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $898.00
-65%$898.00
$314.30More Images




Leek Gold Crystal Branch Chandelier 24"D
Hand-crafted tree branches, Hanging sparkling crystals leaves, like ice tree after snow. Well fit with home design of luxury, contemporary, modern, mid-century, french empire. Pretty great for 2 story loft, villa, wedding hall, living room, entryway, foyer, banquet hallway, staircase, girls bedroom, Kitchen dinning room, restaurant, hotel lobby.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Crystal color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12*5W Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hand-crafted tree branches, Hanging sparkling crystals leaves, like ice tree after snow. Well fit with home design of luxury, contemporary, modern, mid-century, french empire. Pretty great for 2 story loft, villa, wedding hall, living room, entryway, foyer, banquet hallway, staircase, girls bedroom, Kitchen dinning room, restaurant, hotel lobby.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Crystal color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12*5W Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























