
Trento Clustered Glass Pendant
Delicate champagne silver or antique gold frames gracefully hold hand-strung glass wafers. Each pressed glass piece, a testament to fine craftsmanship, floats elegantly like soft, drifting clouds.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Finish | Brass, Chrome |
| Glass Type | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | G9 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Finish
From $336.00
Original: $960.00
-65%Trento Clustered Glass Pendant—
$960.00
$336.00More Images





Trento Clustered Glass Pendant
Delicate champagne silver or antique gold frames gracefully hold hand-strung glass wafers. Each pressed glass piece, a testament to fine craftsmanship, floats elegantly like soft, drifting clouds.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Finish | Brass, Chrome |
| Glass Type | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | G9 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Delicate champagne silver or antique gold frames gracefully hold hand-strung glass wafers. Each pressed glass piece, a testament to fine craftsmanship, floats elegantly like soft, drifting clouds.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Finish | Brass, Chrome |
| Glass Type | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | G9 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























