
Vancouver S Modern Chandelier (Black Finish & Glass)
Bring a little sunshine into your home with the glamorous Vancouver Chandelier. This circular ceiling pendant is lit by LED lights which are housed inside the black drum-shaped fixture. The attractive border of cut crystal glass adds an extra dimension to the light. This Chandelier can be placed in a horizontal or tilted position by adjusting the length of the cables
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $2,519.10
-65%$2,519.10
$881.68More Images





Vancouver S Modern Chandelier (Black Finish & Glass)
Bring a little sunshine into your home with the glamorous Vancouver Chandelier. This circular ceiling pendant is lit by LED lights which are housed inside the black drum-shaped fixture. The attractive border of cut crystal glass adds an extra dimension to the light. This Chandelier can be placed in a horizontal or tilted position by adjusting the length of the cables
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring a little sunshine into your home with the glamorous Vancouver Chandelier. This circular ceiling pendant is lit by LED lights which are housed inside the black drum-shaped fixture. The attractive border of cut crystal glass adds an extra dimension to the light. This Chandelier can be placed in a horizontal or tilted position by adjusting the length of the cables
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























