
Vela Round Picture Light
The Vela Picture Light Collection brings his signature sophistication. The horizontal shade made of brass has clean lines that complement the sculptural wall sconces. Its look is an artistic interpretation of an architectural balustrade table lamp, unique, clean and modern.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Handcrafted of brass |
| Light source color | Warm white 2700K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $529.00
-65%$529.00
$185.15More Images





















Vela Round Picture Light
The Vela Picture Light Collection brings his signature sophistication. The horizontal shade made of brass has clean lines that complement the sculptural wall sconces. Its look is an artistic interpretation of an architectural balustrade table lamp, unique, clean and modern.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Handcrafted of brass |
| Light source color | Warm white 2700K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Vela Picture Light Collection brings his signature sophistication. The horizontal shade made of brass has clean lines that complement the sculptural wall sconces. Its look is an artistic interpretation of an architectural balustrade table lamp, unique, clean and modern.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Handcrafted of brass |
| Light source color | Warm white 2700K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























