
Piazetta Modern Brass Chandelier 38"
Sleek, stylish, and sculptural, the show-stopping Piazetta Chandelier adds to the pleasant ambiance of a Mid-Century Modern styled space. Spherical white glass shades spread a soft and warm light throughout the room, while the antique brass finish completes the look with crisp contrast. The fixture can be mounted directly onto the ceiling or suspended by a chain.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Antique Brass Finish w/ Opal Glass Shades |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Bulb Included | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lamp holder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $2,115.00
-65%$2,115.00
$740.25More Images



Piazetta Modern Brass Chandelier 38"
Sleek, stylish, and sculptural, the show-stopping Piazetta Chandelier adds to the pleasant ambiance of a Mid-Century Modern styled space. Spherical white glass shades spread a soft and warm light throughout the room, while the antique brass finish completes the look with crisp contrast. The fixture can be mounted directly onto the ceiling or suspended by a chain.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Antique Brass Finish w/ Opal Glass Shades |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Bulb Included | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lamp holder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sleek, stylish, and sculptural, the show-stopping Piazetta Chandelier adds to the pleasant ambiance of a Mid-Century Modern styled space. Spherical white glass shades spread a soft and warm light throughout the room, while the antique brass finish completes the look with crisp contrast. The fixture can be mounted directly onto the ceiling or suspended by a chain.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Antique Brass Finish w/ Opal Glass Shades |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Bulb Included | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lamp holder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























