
Verbier Rectangle Modern Brass Chandelier - (Light Brushed Brass Finish/Smoke Glass)
Update your existing interiors with the rectangular Verbier Chandelier, a real highlight that can be integrated into any modern or classic furnishing style. This pendant lamp with light brushed brass finish and smoke glass decorations not only fulfills its purpose of illuminating the room but is also a work of art. Place it above a dining table or kitchen island for a truly sophisticated finish. The height can be adjusted as desired with the supplied pipes.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
$1,073.10
Original: $3,066.00
-65%Verbier Rectangle Modern Brass Chandelier - (Light Brushed Brass Finish/Smoke Glass)—
$3,066.00
$1,073.10More Images




Verbier Rectangle Modern Brass Chandelier - (Light Brushed Brass Finish/Smoke Glass)
Update your existing interiors with the rectangular Verbier Chandelier, a real highlight that can be integrated into any modern or classic furnishing style. This pendant lamp with light brushed brass finish and smoke glass decorations not only fulfills its purpose of illuminating the room but is also a work of art. Place it above a dining table or kitchen island for a truly sophisticated finish. The height can be adjusted as desired with the supplied pipes.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Update your existing interiors with the rectangular Verbier Chandelier, a real highlight that can be integrated into any modern or classic furnishing style. This pendant lamp with light brushed brass finish and smoke glass decorations not only fulfills its purpose of illuminating the room but is also a work of art. Place it above a dining table or kitchen island for a truly sophisticated finish. The height can be adjusted as desired with the supplied pipes.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























