![Verbier Modern Glass Chandelier [S/L] - [Brass]](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/verbier-s-brass-glass-chandelier-eichholtz-1.jpg)
Verbier Modern Glass Chandelier [S/L] - [Brass]
Update your interior with the Verbier Chandelier, a real highlight that can be integrated into any modern or classic furnishing style. This tapered pendant lamp with light brushed brass finish and smoke glass decorations not only fulfils its purpose of illuminating the room, but it is also a work of art. Place it above a dining table or in the centre of any room for a truly sophisticated finish.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass, Plated Iron |
| Available Colours | Smoke-gray glass |
| Frame Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10/16 |
| Light Source | E12 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $3,042.00
-65%$3,042.00
$1,064.70More Images
![Verbier Modern Glass Chandelier [S/L] - [Brass] - Image 2](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/verbier-s-brass-glass-chandelier-eichholtz-2.jpg)
![Verbier Modern Glass Chandelier [S/L] - [Brass] - Image 3](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/verbier-s-brass-glass-chandelier-eichholtz-3.jpg)
![Verbier Modern Glass Chandelier [S/L] - [Brass] - Image 4](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/verbier-s-brass-glass-chandelier-eichholtz-4.jpg)
![Verbier Modern Glass Chandelier [S/L] - [Brass] - Image 5](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/verbier-s-brass-glass-chandelier-eichholtz-5.jpg)
![Verbier Modern Glass Chandelier [S/L] - [Brass] - Image 6](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/verbier-s-brass-glass-chandelier-eichholtz-6.jpg)
![Verbier Modern Glass Chandelier [S/L] - [Brass] - Image 7](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/verbier-s-brass-glass-chandelier-eichholtz-7.jpg)
![Verbier Modern Glass Chandelier [S/L] - [Brass] - Image 8](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/verbier-s-brass-glass-chandelier-eichholtz-8.jpg)
Verbier Modern Glass Chandelier [S/L] - [Brass]
Update your interior with the Verbier Chandelier, a real highlight that can be integrated into any modern or classic furnishing style. This tapered pendant lamp with light brushed brass finish and smoke glass decorations not only fulfils its purpose of illuminating the room, but it is also a work of art. Place it above a dining table or in the centre of any room for a truly sophisticated finish.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass, Plated Iron |
| Available Colours | Smoke-gray glass |
| Frame Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10/16 |
| Light Source | E12 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Update your interior with the Verbier Chandelier, a real highlight that can be integrated into any modern or classic furnishing style. This tapered pendant lamp with light brushed brass finish and smoke glass decorations not only fulfils its purpose of illuminating the room, but it is also a work of art. Place it above a dining table or in the centre of any room for a truly sophisticated finish.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass, Plated Iron |
| Available Colours | Smoke-gray glass |
| Frame Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10/16 |
| Light Source | E12 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























