
Vine Chandelier
Elevate your space with the Vine Chandelier. Crafted with handblown crystal pieces, this stunning piece captures the essence of a vineyard during harvest. The bronze branches and leaf-shaped crystals create a captivating installation, adding a touch of nature and luxury to any room.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
L 145cm x H 60cm x OH 120cm / L 57.1″ x H 23.6″ x OH 47.2″
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Body Finishes | White, Gold. |
| Material | Metal, Glass |
| Shade Finishes | White, Gold. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED. |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images





















Vine Chandelier
Elevate your space with the Vine Chandelier. Crafted with handblown crystal pieces, this stunning piece captures the essence of a vineyard during harvest. The bronze branches and leaf-shaped crystals create a captivating installation, adding a touch of nature and luxury to any room.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
L 145cm x H 60cm x OH 120cm / L 57.1″ x H 23.6″ x OH 47.2″
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Body Finishes | White, Gold. |
| Material | Metal, Glass |
| Shade Finishes | White, Gold. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED. |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate your space with the Vine Chandelier. Crafted with handblown crystal pieces, this stunning piece captures the essence of a vineyard during harvest. The bronze branches and leaf-shaped crystals create a captivating installation, adding a touch of nature and luxury to any room.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
L 145cm x H 60cm x OH 120cm / L 57.1″ x H 23.6″ x OH 47.2″
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Body Finishes | White, Gold. |
| Material | Metal, Glass |
| Shade Finishes | White, Gold. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED. |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























