![Vittoria L Modern Glass Chandelier - [Nickel]](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/vittoria-l-nickel-chandelier-eichholtz-1.jpg)
Vittoria L Modern Glass Chandelier - [Nickel]
Channel glamour and grandeur into your home décor with the Vittoria chandelier. Featuring a dazzling design with ribbed and beveled clear glass tubes, this lush chandelier creates a stunning glow in any interior it adorns.
Product Specifications:
- Diameter: 31 inches
- Height: 35 inches
Required Lamp - 18 x E12 (40W Max) Shown In:- Nickel Finish w/ Clear Glass
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Beveled clear glass tubes |
| Body Finish | Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $2,110.00
-65%$2,110.00
$738.50More Images
![Vittoria L Modern Glass Chandelier - [Nickel] - Image 2](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/vittoria-l-nickel-chandelier-eichholtz-2.jpg)
![Vittoria L Modern Glass Chandelier - [Nickel] - Image 3](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/vittoria-l-nickel-chandelier-eichholtz-3.jpg)
![Vittoria L Modern Glass Chandelier - [Nickel] - Image 4](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/vittoria-l-nickel-chandelier-eichholtz-4.jpg)
![Vittoria L Modern Glass Chandelier - [Nickel] - Image 5](https://img.hermanlampsonline.shop/images/product/vittoria-l-nickel-chandelier-eichholtz-5.jpg)
Vittoria L Modern Glass Chandelier - [Nickel]
Channel glamour and grandeur into your home décor with the Vittoria chandelier. Featuring a dazzling design with ribbed and beveled clear glass tubes, this lush chandelier creates a stunning glow in any interior it adorns.
Product Specifications:
- Diameter: 31 inches
- Height: 35 inches
Required Lamp - 18 x E12 (40W Max) Shown In:- Nickel Finish w/ Clear Glass
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Beveled clear glass tubes |
| Body Finish | Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Channel glamour and grandeur into your home décor with the Vittoria chandelier. Featuring a dazzling design with ribbed and beveled clear glass tubes, this lush chandelier creates a stunning glow in any interior it adorns.
Product Specifications:
- Diameter: 31 inches
- Height: 35 inches
Required Lamp - 18 x E12 (40W Max) Shown In:- Nickel Finish w/ Clear Glass
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Beveled clear glass tubes |
| Body Finish | Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























