
White Alexandra Sputnik Chandelier
The white Alexandra sputnik chandelier draws inspiration from our iconic 1960s Octopus design, featuring articulating brass-finished arms and sleek black perforated cone shades. With a remarkable 19 adjustable arms, this mid-century modern piece can be shaped into various formations, allowing you to tailor its look to fit your space or mood perfectly!
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Iron |
| Finish | Antiqued Brass, White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 19 |
| Light Source | Max. 15W E14 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,485.00
-65%$1,485.00
$519.75More Images






White Alexandra Sputnik Chandelier
The white Alexandra sputnik chandelier draws inspiration from our iconic 1960s Octopus design, featuring articulating brass-finished arms and sleek black perforated cone shades. With a remarkable 19 adjustable arms, this mid-century modern piece can be shaped into various formations, allowing you to tailor its look to fit your space or mood perfectly!
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Iron |
| Finish | Antiqued Brass, White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 19 |
| Light Source | Max. 15W E14 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The white Alexandra sputnik chandelier draws inspiration from our iconic 1960s Octopus design, featuring articulating brass-finished arms and sleek black perforated cone shades. With a remarkable 19 adjustable arms, this mid-century modern piece can be shaped into various formations, allowing you to tailor its look to fit your space or mood perfectly!
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Iron |
| Finish | Antiqued Brass, White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 19 |
| Light Source | Max. 15W E14 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























