
White Glass Tube Chandelier
White Glass Tube Chandelier with alabaster White glass tubes. 36 large glass tubes in a star shape. The creation technique gives the glass an elegant texture.
Dimensions
- Size: Dia 22.8″(58cm) x H 23.6″(60cm)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, Glass |
| Finish | Stainless Steel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power | Max 15W |
| Dimmable | Yes |
| Body Finishes | Nickel |
| Shade Finish | White Glass Tube Chandelier |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images



















White Glass Tube Chandelier
White Glass Tube Chandelier with alabaster White glass tubes. 36 large glass tubes in a star shape. The creation technique gives the glass an elegant texture.
Dimensions
- Size: Dia 22.8″(58cm) x H 23.6″(60cm)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, Glass |
| Finish | Stainless Steel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power | Max 15W |
| Dimmable | Yes |
| Body Finishes | Nickel |
| Shade Finish | White Glass Tube Chandelier |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
White Glass Tube Chandelier with alabaster White glass tubes. 36 large glass tubes in a star shape. The creation technique gives the glass an elegant texture.
Dimensions
- Size: Dia 22.8″(58cm) x H 23.6″(60cm)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, Glass |
| Finish | Stainless Steel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power | Max 15W |
| Dimmable | Yes |
| Body Finishes | Nickel |
| Shade Finish | White Glass Tube Chandelier |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























