
White Jade Branch Brass Chandelier
This White Jade Branch Brass Chandelier is finely crafted with layers of white jade and luxurious brass. Its branches resemble softly falling leaves, creating a beautiful and elegant ambience. Perfect for any modern home.
If you have any questions about our products, please contact us and we will reply to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Shiraishi |
| Finish | Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images































White Jade Branch Brass Chandelier
This White Jade Branch Brass Chandelier is finely crafted with layers of white jade and luxurious brass. Its branches resemble softly falling leaves, creating a beautiful and elegant ambience. Perfect for any modern home.
If you have any questions about our products, please contact us and we will reply to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Shiraishi |
| Finish | Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This White Jade Branch Brass Chandelier is finely crafted with layers of white jade and luxurious brass. Its branches resemble softly falling leaves, creating a beautiful and elegant ambience. Perfect for any modern home.
If you have any questions about our products, please contact us and we will reply to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Shiraishi |
| Finish | Brass, Black |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























