
Double Plug-In Hardwired Picture Light
The Picture Light offers subtle illumination. Designed for highlighting artwork or photographs, it adds elegance to any display. Perfect for galleries, homes, or commercial spaces seeking refined lighting solutions.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass |
| Body Finish | Antique Brass / Matte Black / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images











Double Plug-In Hardwired Picture Light
The Picture Light offers subtle illumination. Designed for highlighting artwork or photographs, it adds elegance to any display. Perfect for galleries, homes, or commercial spaces seeking refined lighting solutions.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass |
| Body Finish | Antique Brass / Matte Black / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Picture Light offers subtle illumination. Designed for highlighting artwork or photographs, it adds elegance to any display. Perfect for galleries, homes, or commercial spaces seeking refined lighting solutions.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass |
| Body Finish | Antique Brass / Matte Black / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























