
Sputnik Zodiac Chandelier 12-Light
Product Detail
- Finish: Aged brass
- 34" wide x 28" high.; Canopy is 4 3/4" wide.
- Comes with one 6" and three 12" downrods.
- 10-feet of wire. Sloped ceiling adaptable.
- Weighs 15 lbs.
- The adjustable Chain is divided into connectable sections with a maximum length of 47"(120CM). If you need a longer size, please contact us.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) |
| Dimension | 34"W |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | 60 W standard-medium base A19 bulbs (not included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
$244.65
Original: $699.00
-65%Sputnik Zodiac Chandelier 12-Light—
$699.00
$244.65More Images



Sputnik Zodiac Chandelier 12-Light
Product Detail
- Finish: Aged brass
- 34" wide x 28" high.; Canopy is 4 3/4" wide.
- Comes with one 6" and three 12" downrods.
- 10-feet of wire. Sloped ceiling adaptable.
- Weighs 15 lbs.
- The adjustable Chain is divided into connectable sections with a maximum length of 47"(120CM). If you need a longer size, please contact us.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) |
| Dimension | 34"W |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | 60 W standard-medium base A19 bulbs (not included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product Detail
- Finish: Aged brass
- 34" wide x 28" high.; Canopy is 4 3/4" wide.
- Comes with one 6" and three 12" downrods.
- 10-feet of wire. Sloped ceiling adaptable.
- Weighs 15 lbs.
- The adjustable Chain is divided into connectable sections with a maximum length of 47"(120CM). If you need a longer size, please contact us.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) |
| Dimension | 34"W |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | 60 W standard-medium base A19 bulbs (not included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























