
Babel II 13 Light Crystal Modern Chandelier
Although the inspiration of this suspension is still a myth the elegance present in every detail is very real. Brought to life through the combination of lush crystals and high-quality gold-plated brass, the Babel II is the perfect fixture for bars, hotels, or private dining rooms. Its shape allows the creation of exquisite lighting installations through the combination of multiple suspensions.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | G9 40W Max(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $4,199.10
-65%$4,199.10
$1,469.68More Images






Babel II 13 Light Crystal Modern Chandelier
Although the inspiration of this suspension is still a myth the elegance present in every detail is very real. Brought to life through the combination of lush crystals and high-quality gold-plated brass, the Babel II is the perfect fixture for bars, hotels, or private dining rooms. Its shape allows the creation of exquisite lighting installations through the combination of multiple suspensions.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | G9 40W Max(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Although the inspiration of this suspension is still a myth the elegance present in every detail is very real. Brought to life through the combination of lush crystals and high-quality gold-plated brass, the Babel II is the perfect fixture for bars, hotels, or private dining rooms. Its shape allows the creation of exquisite lighting installations through the combination of multiple suspensions.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | G9 40W Max(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





