
Babel Snooker 20 Light Suspension Modern Chandelier
The myth is shaped into a luxury lighting suspension and presented in every handmade crystal glass. The rectangular gold-plated brass levels conceive an exclusive pattern of lighting refraction and create fantastical shades on their surroundings. Designed to brighten a contemporary space with the most elegant presence.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 20 |
| Light Source | G9 40W Max(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $4,469.00
-65%$4,469.00
$1,564.15More Images







Babel Snooker 20 Light Suspension Modern Chandelier
The myth is shaped into a luxury lighting suspension and presented in every handmade crystal glass. The rectangular gold-plated brass levels conceive an exclusive pattern of lighting refraction and create fantastical shades on their surroundings. Designed to brighten a contemporary space with the most elegant presence.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 20 |
| Light Source | G9 40W Max(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The myth is shaped into a luxury lighting suspension and presented in every handmade crystal glass. The rectangular gold-plated brass levels conceive an exclusive pattern of lighting refraction and create fantastical shades on their surroundings. Designed to brighten a contemporary space with the most elegant presence.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 20 |
| Light Source | G9 40W Max(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





