
3 Ways Switch Dimmable Conial Alabaster Table Lamp 12in for bedroom
A laud to the beauty of natural stone, its features a pillar of natural alabaster rises in stacked sections to form a uniform base and shade.
- Alabaster lamp is shapely yet stately, carved from a solid piece of stone.
- Perfect choice for illuminating a bedroom, living room, or office.
- Ethereal and sophisticated, Eye-protecting, energy-saving, environmentally friendly and low energy consumption
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless + Alabaster |
| Body Finish | White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light Source | Integrated LED(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $880.00
-65%$880.00
$308.00More Images














3 Ways Switch Dimmable Conial Alabaster Table Lamp 12in for bedroom
A laud to the beauty of natural stone, its features a pillar of natural alabaster rises in stacked sections to form a uniform base and shade.
- Alabaster lamp is shapely yet stately, carved from a solid piece of stone.
- Perfect choice for illuminating a bedroom, living room, or office.
- Ethereal and sophisticated, Eye-protecting, energy-saving, environmentally friendly and low energy consumption
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless + Alabaster |
| Body Finish | White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light Source | Integrated LED(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A laud to the beauty of natural stone, its features a pillar of natural alabaster rises in stacked sections to form a uniform base and shade.
- Alabaster lamp is shapely yet stately, carved from a solid piece of stone.
- Perfect choice for illuminating a bedroom, living room, or office.
- Ethereal and sophisticated, Eye-protecting, energy-saving, environmentally friendly and low energy consumption
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless + Alabaster |
| Body Finish | White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light Source | Integrated LED(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























