
Addis Murano Glass Diamond Chandelier 50"H
The Chandelier is a captivating blend of transitional style and sophistication. Crafted with precision from robust steel, this chandelier boasts a design that seamlessly marries form and function. Its distinctive feature lies in the arrangement of glass shades, which encircle the central structure in a carousel fashion. When illuminated by the brilliant LEDs, it radiates alluring light, casting a warm ambiance. A tapered profile adds an extra touch of elegance to its design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Finish | Aged Brass/Polished Chrome |
| Glass Type | Tronchi Glass Amber, Autumn, Clear, White, Smoke, Pink |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 20 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Finish
Select Color
From $1,046.50
Original: $2,990.00
-65%Addis Murano Glass Diamond Chandelier 50"H—
$2,990.00
$1,046.50More Images



















Addis Murano Glass Diamond Chandelier 50"H
The Chandelier is a captivating blend of transitional style and sophistication. Crafted with precision from robust steel, this chandelier boasts a design that seamlessly marries form and function. Its distinctive feature lies in the arrangement of glass shades, which encircle the central structure in a carousel fashion. When illuminated by the brilliant LEDs, it radiates alluring light, casting a warm ambiance. A tapered profile adds an extra touch of elegance to its design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Finish | Aged Brass/Polished Chrome |
| Glass Type | Tronchi Glass Amber, Autumn, Clear, White, Smoke, Pink |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 20 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Chandelier is a captivating blend of transitional style and sophistication. Crafted with precision from robust steel, this chandelier boasts a design that seamlessly marries form and function. Its distinctive feature lies in the arrangement of glass shades, which encircle the central structure in a carousel fashion. When illuminated by the brilliant LEDs, it radiates alluring light, casting a warm ambiance. A tapered profile adds an extra touch of elegance to its design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Finish | Aged Brass/Polished Chrome |
| Glass Type | Tronchi Glass Amber, Autumn, Clear, White, Smoke, Pink |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 20 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





