
Addis Murano Glass Semi-Flush Ceiling Mount 17''W
The Ceiling lamp is a captivating blend of transitional style and sophistication. Crafted with precision from robust steel, this chandelier boasts a design that seamlessly marries form and function. Its distinctive feature lies in the arrangement of glass shades, which encircle the central structure in a carousel fashion. When illuminated by the brilliant LEDs, it radiates alluring light, casting a warm ambiance. A tapered profile adds an extra touch of elegance to its design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Finish | Aged Brass, Chrome |
| Overall Light Shape | Round |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Finish
Select Color
From $273.00
Original: $780.00
-65%Addis Murano Glass Semi-Flush Ceiling Mount 17''W—
$780.00
$273.00More Images



























Addis Murano Glass Semi-Flush Ceiling Mount 17''W
The Ceiling lamp is a captivating blend of transitional style and sophistication. Crafted with precision from robust steel, this chandelier boasts a design that seamlessly marries form and function. Its distinctive feature lies in the arrangement of glass shades, which encircle the central structure in a carousel fashion. When illuminated by the brilliant LEDs, it radiates alluring light, casting a warm ambiance. A tapered profile adds an extra touch of elegance to its design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Finish | Aged Brass, Chrome |
| Overall Light Shape | Round |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Ceiling lamp is a captivating blend of transitional style and sophistication. Crafted with precision from robust steel, this chandelier boasts a design that seamlessly marries form and function. Its distinctive feature lies in the arrangement of glass shades, which encircle the central structure in a carousel fashion. When illuminated by the brilliant LEDs, it radiates alluring light, casting a warm ambiance. A tapered profile adds an extra touch of elegance to its design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Finish | Aged Brass, Chrome |
| Overall Light Shape | Round |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





