
Alabaster Semi Flush Mount with Etched Opal Marble Shades
This Semi-flush fixtures blending timeless elegance & modern minimalism. Soft Brass finish with Faux Alabaster accents + etched Opal Nature Stone globe. Perfect for dining rooms, bedrooms, or entryways.
- Timeless Elegance-Sleek semi-flush design fuses classic charm with contemporary minimalism.
- Luxe Material Fusion-Soft Brass, faux Alabaster ring, and etched Opal stone globe.
- Harmonious Illumination-Curves + crisp lines cast a balanced, inviting glow.
- Versatile Style-Elevates dining rooms, bedrooms, living spaces, and entryways.
- Artisan Craftsmanship-Durable construction with refined, detail-focused finishes.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7/13/19 |
| Light Source | G9 Light bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $990.00
-65%$990.00
$346.50More Images























Alabaster Semi Flush Mount with Etched Opal Marble Shades
This Semi-flush fixtures blending timeless elegance & modern minimalism. Soft Brass finish with Faux Alabaster accents + etched Opal Nature Stone globe. Perfect for dining rooms, bedrooms, or entryways.
- Timeless Elegance-Sleek semi-flush design fuses classic charm with contemporary minimalism.
- Luxe Material Fusion-Soft Brass, faux Alabaster ring, and etched Opal stone globe.
- Harmonious Illumination-Curves + crisp lines cast a balanced, inviting glow.
- Versatile Style-Elevates dining rooms, bedrooms, living spaces, and entryways.
- Artisan Craftsmanship-Durable construction with refined, detail-focused finishes.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7/13/19 |
| Light Source | G9 Light bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Semi-flush fixtures blending timeless elegance & modern minimalism. Soft Brass finish with Faux Alabaster accents + etched Opal Nature Stone globe. Perfect for dining rooms, bedrooms, or entryways.
- Timeless Elegance-Sleek semi-flush design fuses classic charm with contemporary minimalism.
- Luxe Material Fusion-Soft Brass, faux Alabaster ring, and etched Opal stone globe.
- Harmonious Illumination-Curves + crisp lines cast a balanced, inviting glow.
- Versatile Style-Elevates dining rooms, bedrooms, living spaces, and entryways.
- Artisan Craftsmanship-Durable construction with refined, detail-focused finishes.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7/13/19 |
| Light Source | G9 Light bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























