
Althely 12 Lights 3- Tier Chandelier 35" W
Althely 12 Lights 3- Tier Chandelier is crafted of metal and glass , the sculptural fixture is a testament to our passion for lux materials and superior craftsmanship. Evoking the minimalist spirit of 1960's design, each finely faceted sphere is ground and polished by hand to reflect and refract the light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Clear crystal |
| Finish | Gold |
| Number of light sources | 12 |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | 20W max. G9 bulbs. Bulbs included |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $3,650.00
-65%$3,650.00
$1,277.50More Images















Althely 12 Lights 3- Tier Chandelier 35" W
Althely 12 Lights 3- Tier Chandelier is crafted of metal and glass , the sculptural fixture is a testament to our passion for lux materials and superior craftsmanship. Evoking the minimalist spirit of 1960's design, each finely faceted sphere is ground and polished by hand to reflect and refract the light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Clear crystal |
| Finish | Gold |
| Number of light sources | 12 |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | 20W max. G9 bulbs. Bulbs included |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Althely 12 Lights 3- Tier Chandelier is crafted of metal and glass , the sculptural fixture is a testament to our passion for lux materials and superior craftsmanship. Evoking the minimalist spirit of 1960's design, each finely faceted sphere is ground and polished by hand to reflect and refract the light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Clear crystal |
| Finish | Gold |
| Number of light sources | 12 |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | 20W max. G9 bulbs. Bulbs included |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |















