
Althely Oval Wall Mirror
Althely Wall Mirror is crafted of metal and glass , the sculptural fixture is a testament to our passion for lux materials and superior craftsmanship. Evoking the minimalist spirit of 1960's design, each finely faceted sphere is ground and polished by hand to reflect and refract the light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal |
| Frame Finish | Brass |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | No power |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,888.00
-65%$1,888.00
$660.80More Images







Althely Oval Wall Mirror
Althely Wall Mirror is crafted of metal and glass , the sculptural fixture is a testament to our passion for lux materials and superior craftsmanship. Evoking the minimalist spirit of 1960's design, each finely faceted sphere is ground and polished by hand to reflect and refract the light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal |
| Frame Finish | Brass |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | No power |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Althely Wall Mirror is crafted of metal and glass , the sculptural fixture is a testament to our passion for lux materials and superior craftsmanship. Evoking the minimalist spirit of 1960's design, each finely faceted sphere is ground and polished by hand to reflect and refract the light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal |
| Frame Finish | Brass |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | No power |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |















