
Argus Glass Chandelier 45" Width
The Argus Chandelier is a breathtaking expansion of the Argus collection, capturing the essence of "art in motion." With its expansive 45-inch width and organic branching silhouette, this six-light fixture serves as a dynamic centerpiece for modern interiors. The juxtaposition of bold metal lines and the soft curves of cased white glass creates a sophisticated balance that is both timeless and avant-garde.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Cased white glass shade |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze, Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,399.00
-65%$1,399.00
$489.65More Images















Argus Glass Chandelier 45" Width
The Argus Chandelier is a breathtaking expansion of the Argus collection, capturing the essence of "art in motion." With its expansive 45-inch width and organic branching silhouette, this six-light fixture serves as a dynamic centerpiece for modern interiors. The juxtaposition of bold metal lines and the soft curves of cased white glass creates a sophisticated balance that is both timeless and avant-garde.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Cased white glass shade |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze, Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Argus Chandelier is a breathtaking expansion of the Argus collection, capturing the essence of "art in motion." With its expansive 45-inch width and organic branching silhouette, this six-light fixture serves as a dynamic centerpiece for modern interiors. The juxtaposition of bold metal lines and the soft curves of cased white glass creates a sophisticated balance that is both timeless and avant-garde.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Cased white glass shade |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze, Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





