
Argus glass Double Tier Chandelier 45" Width
The Argus Double Tier Chandelier is a breathtaking masterpiece of scale and light. Spanning an impressive 45 inches, this grand 12-light fixture elevates the collection's signature branching silhouette into a multi-dimensional art piece. With two levels of radiating arms and hand-carved glass, it offers a sophisticated architectural presence that anchors grand rooms with effortless Mid-Century elegance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Cased white glass shade |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze, Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,899.00
-65%$1,899.00
$664.65More Images

















Argus glass Double Tier Chandelier 45" Width
The Argus Double Tier Chandelier is a breathtaking masterpiece of scale and light. Spanning an impressive 45 inches, this grand 12-light fixture elevates the collection's signature branching silhouette into a multi-dimensional art piece. With two levels of radiating arms and hand-carved glass, it offers a sophisticated architectural presence that anchors grand rooms with effortless Mid-Century elegance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Cased white glass shade |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze, Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Argus Double Tier Chandelier is a breathtaking masterpiece of scale and light. Spanning an impressive 45 inches, this grand 12-light fixture elevates the collection's signature branching silhouette into a multi-dimensional art piece. With two levels of radiating arms and hand-carved glass, it offers a sophisticated architectural presence that anchors grand rooms with effortless Mid-Century elegance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Cased white glass shade |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze, Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





