
Aria Pendant Lamp
Sleek and serene, the Aria Pendant draws inspiration from the purity of vertical form and the soft translucency of alabaster. Capped in brushed brass, its cylindrical silhouette feels both contemporary and timeless. Whether used individually or in a linear arrangement, Aria adds an airy sophistication to dining areas, bedside lighting, or high-ceiling foyers.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.

If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images













Aria Pendant Lamp
Sleek and serene, the Aria Pendant draws inspiration from the purity of vertical form and the soft translucency of alabaster. Capped in brushed brass, its cylindrical silhouette feels both contemporary and timeless. Whether used individually or in a linear arrangement, Aria adds an airy sophistication to dining areas, bedside lighting, or high-ceiling foyers.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.

If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sleek and serene, the Aria Pendant draws inspiration from the purity of vertical form and the soft translucency of alabaster. Capped in brushed brass, its cylindrical silhouette feels both contemporary and timeless. Whether used individually or in a linear arrangement, Aria adds an airy sophistication to dining areas, bedside lighting, or high-ceiling foyers.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.

If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |















