
Novara Alabaster Chandelier
Hand-carved from a solid block of premium Spanish Alabaster, the Novara Chandelier is a singular work of geological art. Each bowl features a unique mineral "fingerprint," ensuring that the cloud-like translucency of your fixture is entirely one-of-a-kind. Suspended by heavy-gauge architectural chains, it masterfully balances the raw weight of natural stone with a soft, ethereal glow.
This is a permanent architectural statement designed for the Quiet Luxury interior. By transforming cold, solid mineral into a warm, atmospheric light source, the Novara serves as a soulful centerpiece that prioritizes material authenticity and timeless elegance over fleeting trends.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images





Novara Alabaster Chandelier
Hand-carved from a solid block of premium Spanish Alabaster, the Novara Chandelier is a singular work of geological art. Each bowl features a unique mineral "fingerprint," ensuring that the cloud-like translucency of your fixture is entirely one-of-a-kind. Suspended by heavy-gauge architectural chains, it masterfully balances the raw weight of natural stone with a soft, ethereal glow.
This is a permanent architectural statement designed for the Quiet Luxury interior. By transforming cold, solid mineral into a warm, atmospheric light source, the Novara serves as a soulful centerpiece that prioritizes material authenticity and timeless elegance over fleeting trends.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hand-carved from a solid block of premium Spanish Alabaster, the Novara Chandelier is a singular work of geological art. Each bowl features a unique mineral "fingerprint," ensuring that the cloud-like translucency of your fixture is entirely one-of-a-kind. Suspended by heavy-gauge architectural chains, it masterfully balances the raw weight of natural stone with a soft, ethereal glow.
This is a permanent architectural statement designed for the Quiet Luxury interior. By transforming cold, solid mineral into a warm, atmospheric light source, the Novara serves as a soulful centerpiece that prioritizes material authenticity and timeless elegance over fleeting trends.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |















