
Artes Ceiling Mounted Alabaster Bathroom Light
Showcasing premium materials such as natural alabaster stone, satin brass and bronze, Artes is a modern ceiling light. Central to the design is a honed, solid alabaster stone through which light is diffused, providing a warm, ethereal glow. The IP44 rated ceiling mounted light can be used to great effect over bathroom and kitchen sinks, or in multiples to create personalised lighting installations. The Artes luxury ceiling light is available in a satin brass and bronze finish, each perfectly complementing the tones of the unique alabaster stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED · 16W (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images









Artes Ceiling Mounted Alabaster Bathroom Light
Showcasing premium materials such as natural alabaster stone, satin brass and bronze, Artes is a modern ceiling light. Central to the design is a honed, solid alabaster stone through which light is diffused, providing a warm, ethereal glow. The IP44 rated ceiling mounted light can be used to great effect over bathroom and kitchen sinks, or in multiples to create personalised lighting installations. The Artes luxury ceiling light is available in a satin brass and bronze finish, each perfectly complementing the tones of the unique alabaster stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED · 16W (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Showcasing premium materials such as natural alabaster stone, satin brass and bronze, Artes is a modern ceiling light. Central to the design is a honed, solid alabaster stone through which light is diffused, providing a warm, ethereal glow. The IP44 rated ceiling mounted light can be used to great effect over bathroom and kitchen sinks, or in multiples to create personalised lighting installations. The Artes luxury ceiling light is available in a satin brass and bronze finish, each perfectly complementing the tones of the unique alabaster stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED · 16W (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























