
Artes Floor Light - Alabaster, Satin Brass & Bronze
An architectural beam of light fused with premium materials such as bronze, satin brass and honed alabaster creates an elegant pendant which can be used singularly or as a composition creating endless possibilities to personalise a space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | No |
| Power Source | On/Off Switch |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images


Artes Floor Light - Alabaster, Satin Brass & Bronze
An architectural beam of light fused with premium materials such as bronze, satin brass and honed alabaster creates an elegant pendant which can be used singularly or as a composition creating endless possibilities to personalise a space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | No |
| Power Source | On/Off Switch |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An architectural beam of light fused with premium materials such as bronze, satin brass and honed alabaster creates an elegant pendant which can be used singularly or as a composition creating endless possibilities to personalise a space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | No |
| Power Source | On/Off Switch |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























