
Callisto Linear Pendant Lamp
Elevate your space with the Callisto Linear Pendant Lamp, where the soul of the past meets timeless elegance. This isn't just a light source; it's a curated piece of art, designed to become the captivating centerpiece of any room. By masterfully blending distressed brass with pristine alabaster, Callisto delivers a style that is both retro and effortlessly modern.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Spanish Alabaster |
| Finish | Drak Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2/3 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,800.00
-65%$1,800.00
$630.00More Images









Callisto Linear Pendant Lamp
Elevate your space with the Callisto Linear Pendant Lamp, where the soul of the past meets timeless elegance. This isn't just a light source; it's a curated piece of art, designed to become the captivating centerpiece of any room. By masterfully blending distressed brass with pristine alabaster, Callisto delivers a style that is both retro and effortlessly modern.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Spanish Alabaster |
| Finish | Drak Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2/3 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate your space with the Callisto Linear Pendant Lamp, where the soul of the past meets timeless elegance. This isn't just a light source; it's a curated piece of art, designed to become the captivating centerpiece of any room. By masterfully blending distressed brass with pristine alabaster, Callisto delivers a style that is both retro and effortlessly modern.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Spanish Alabaster |
| Finish | Drak Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2/3 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























