
Chayla Alabaster Stone Flushmount 16" W
Celebrating the organic beauty of natural alabaster, our Chayla Collection elegantly showcases the stone’s unique veining and tonal variations. Featuring contrasting metal accents, Chayla’s enclosed shade is carved from a single slab of alabaster emitting a warm, diffused glow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from natural alabaster and complementing iron metal accents. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | 6-watt LED E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images



Chayla Alabaster Stone Flushmount 16" W
Celebrating the organic beauty of natural alabaster, our Chayla Collection elegantly showcases the stone’s unique veining and tonal variations. Featuring contrasting metal accents, Chayla’s enclosed shade is carved from a single slab of alabaster emitting a warm, diffused glow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from natural alabaster and complementing iron metal accents. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | 6-watt LED E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Celebrating the organic beauty of natural alabaster, our Chayla Collection elegantly showcases the stone’s unique veining and tonal variations. Featuring contrasting metal accents, Chayla’s enclosed shade is carved from a single slab of alabaster emitting a warm, diffused glow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from natural alabaster and complementing iron metal accents. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | 6-watt LED E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























