
Copper And Alabaster Dome Table Lamp
This stunning table lamp combines the warm sophistication of copper with the soft elegance of alabaster. The half-dome alabaster shade diffuses light beautifully, casting a warm, ambient glow that adds a cozy atmosphere to any space. Supported by a polished copper stem and base, this lamp brings a touch of luxury to bedrooms, living rooms, or offices, making it an eye-catching statement piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images






Copper And Alabaster Dome Table Lamp
This stunning table lamp combines the warm sophistication of copper with the soft elegance of alabaster. The half-dome alabaster shade diffuses light beautifully, casting a warm, ambient glow that adds a cozy atmosphere to any space. Supported by a polished copper stem and base, this lamp brings a touch of luxury to bedrooms, living rooms, or offices, making it an eye-catching statement piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This stunning table lamp combines the warm sophistication of copper with the soft elegance of alabaster. The half-dome alabaster shade diffuses light beautifully, casting a warm, ambient glow that adds a cozy atmosphere to any space. Supported by a polished copper stem and base, this lamp brings a touch of luxury to bedrooms, living rooms, or offices, making it an eye-catching statement piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























